Grundskole

Hvis du strejker, bliver du fyret!

Billede

Beskrivelse

Hvordan påvirkede bomuldsspinderierne Vejles udvikling – og hvilke spor har arbejdernes kamp sat i det samfund, vi kender i dag?  

I dette engagerende undervisningsforløb oplever eleverne industrialiseringens Vejle helt tæt på. 

Med Spinderihallerne som historisk ramme lærer de om arbejdernes vilkår omkring år 1900, og stilles over for nogle af de valg og dilemmaer, datidens spinderitøser måtte tage stilling til. 

Gennem fortællinger, dilemmaspil og undersøgende arbejde i udstillingen På arbejde bliver historien levende. Eleverne får mulighed for at gå på opdagelse i autentiske omgivelser og undersøge og lære om, hvordan fagbevægelsens opståen og kampen for rettigheder har været med til at forme det moderne arbejdsmarked og velfærdssamfund. 

Aktiviteter

I starten af forløbet kommer eleverne med på en rejse i Spinderihallernes autentiske ramme, hvor de gennem sanselig fortælling oplever rummet i både fortid og nutid, og får et indblik i arbejdernes hverdag og arbejdsvilkår.   

 

Efterfølgende arbejder eleverne i grupper inde i industrialiseringsudstillingen ‘På arbejde’. Her tilegner eleverne selv viden om arbejdsvilkår, kampe og organisering i fagforeninger ved at være aktivt undersøgende i udstillingen.  

 

Afslutningsvis får eleverne gennem dilemmaspil at mærke på egen krop, hvilke problematikker kampen om bedre arbejdsvilkår omhandlede. Dilemmaspillet tager udgangspunkt i en konkret historisk begivenhed, som fandt sted her i Vejle i 1895. Eleverne oplever begivenheden igennem flere perspektiver, hvor de bl.a. identificerer sig med industrialiseringens arbejdere, og forstår hvilke problematikker de dengang stod overfor, og hvordan de handlede derpå.  Herigennem får eleverne indsigt i, hvordan industrialiseringen og arbejdernes kamp fik betydning for det samfund, som Danmark er i dag.  

Forberedelse

Lærermaterialet kan downloades, og bruges som forberedelse til undervisningsforløbet.  



 

Formål

Fag og fælles mål

Fag: Historie og samfundsfag

Kompetenceområde:

Det lokale, nationale og globale.

Færdigheds- og vidensmål:

  • Eleverne kan forklare industrialiseringen i sammenhængen med konkrete begivenheder lokalt, nationalt og globalt, samt dens betydning og effekt på hverdagsliv og byudvikling.  
  • Eleverne tilegner sig viden om arbejdsvilkår, kampe og organisering i fagforeninger gennem selv at være aktivt undersøgende i udstillingen. Eleverne undersøger bl.a. arbejdsvilkårene blandt datidens jævnaldrende ved at afprøve en arbejdsopgave på egen krop. Gennem denne opgave kan eleverne identificere sig med industrialiseringens arbejdere, særligt børn og unge, og de problemstillinger, som de stod overfor dengang. Koblingen mellem dengang og nu muliggør en refleksion over brobygningen mellem fortid og nutid, og udvikler historisk empati.  
  • Eleverne oplever en konkret lokal begivenhed igennem flere perspektiver, hvor de gennem dilemmaspil bl.a. identificerer sig med industrialiseringens arbejdere, og forstår hvilke problematikker de dengang stod overfor, og hvordan de handlede derpå. 

Praktisk information

Sted
Kulturmuseet
Spinderigade 11A
7100 Vejle
Forløbstype
Forløb med formidler
Målgruppe
7. klasse
8. klasse
9. klasse
10. klasse
Børn og unge med særlige behov
Fag
Historie
Samfundsfag
Pris
680 kr. pr. forløb
Momsfrit
Antal
30
Periode
Hele året
Varighed
1.5 time
Emneområde
Bæredygtighed, klima og verdensmål
Kulturhistorie og tro
Teknologiforståelse
Faciliteter
Mulighed for at spise medbragt mad
Mulighed for toiletbesøg
Handicapvenlige forhold

Tilmelding

680 kr. pr. forløb
Momsfrit

Husk at tilmelding skal ske SENEST 14 dage i forvejen: